Dlaczego bateria laptopa nie ładuje się?

 1. Kolejność resetowania ustawień i konfiguracji laptopa:
 2. Typowe problemy z bateriami laptopa

Jeśli bateria w laptopie lub netbooku nie jest już rozpoznawana przez system operacyjny lub oś informuje, że bateria jest podłączona, ale nie ładuje się, nie spiesz się z zakupem nowej baterii. Czasami takie zachowanie jest spowodowane błędami oprogramowania samego laptopa. Aby je wyeliminować, należy zresetować ustawienia podstawowego systemu wejścia-wyjścia (BIOS), a także usunąć ładunek z płyty głównej laptopa.

Kolejność resetowania ustawień i konfiguracji laptopa:

 1. Odłączyć od sieci stacjonarnej;
 2. Odłącz ładowarkę od laptopa;
  Jeśli bateria w laptopie lub netbooku nie jest już rozpoznawana przez system operacyjny lub oś informuje, że bateria jest podłączona, ale nie ładuje się, nie spiesz się z zakupem nowej baterii
 3. Wyjmij baterię;
 4. Naciśnij przycisk zasilania laptopa i przytrzymaj przez około minutę;
 5. Podłącz ładowanie do laptopa (bez baterii);
 6. Uruchom urządzenie i wejdź do menu BIOS (zazwyczaj musisz nacisnąć jeden z przycisków: F12, DEL, F2);
 7. W menu BIOS znajdź pozycję „USTAW DOMYŚLNE lub USTAWIENIA (Przywróć) domyślne”.
 8. Zastosuj domyślne ustawienia systemu BIOS i zapisz przed wyjściem;
 9. Wyłącz laptop (naciśnij przycisk zasilania lub przytrzymaj go przez około 5-7 sekund);
 10. Odłącz zasilanie notebooka od ładowarki i włóż baterię;
 11. Podłącz ładowarkę i uruchom komputer;

Po załadowaniu systemu operacyjnego sprawdź stan baterii. Jeśli wyzwolenie zostanie wyzwolone, system określi pozostałą żywotność baterii lub pokaże ładunek w procentach. Najważniejsze jest to, że jest napisane, że jest „podłączony, ładowanie”. Jeśli to nie zadziała, najprawdopodobniej bateria ma problem lub wadę.

Typowe problemy z bateriami laptopa

Najczęstszym problemem awarii baterii jest jej fizyczne pogorszenie. Nowoczesne pojemności litowo-jonowe są w stanie wytrzymać około 800 cykli ładowania. Oznacza to, że producent zazwyczaj bierze pod uwagę dwa lata używania laptopa, po czym ma być w pełni serwisowany lub zastąpiony nowymi. baterie do laptopa . Dlatego żywotność baterii jest potajemnie ograniczona do maksymalnie dwóch lat (dla niektórych producentów trzy).

Za każdym razem, gdy akumulator jest ładowany i rozładowywany, występuje tak zwany cykl. Z każdym takim cyklem pracy akumulator traci pewną pojemność. Wynika to z reakcji chemicznej wewnątrz samego urządzenia. W związku z tym na rok pojemność spada o około 15% w stosunku do oryginału.

Innym problemem jest zwarcie lub słaba jakość baterii w samej baterii. Nowoczesne baterie składają się wewnętrznie z kilku modułów mocy, które są podłączone do jednego kontrolera. Dlatego, jeśli jeden z nich zawiedzie, reszta też. Takie baterie można przywrócić.

Bateria nie jest w pełni wykrywana przez laptop, chociaż jej ładowanie się kończy, a laptop nie działa z sieci, wtedy w tym przypadku sam sterownik na baterii zawiódł - wymieniając całą baterię.

Baterię laptopa należy traktować ostrożnie, ponieważ jest to materiał eksploatacyjny, który może łatwo zawieść. Producenci często nie uwzględniają uszkodzeń baterii jako gwarancji, ponieważ jest to normalny proces, jeśli jest zużyty.

udostępnij znajomym: