Новости

Как правильно применять в JavaScript асинхронные функции: примеры работы с ES 2017
От автора: возможность писать на JavaScript асинхронные функции является важным обновлением в ES2017. Что такое асинхронные функции? Асинхронные функции — это функции, которые возвращают promise. Мы

WordPress JavaScript — как правильно подключить файл скрипта к шаблону сайта
Использование в шаблонах WordPress JavaScript скриптов давно стало обычным делом. Их подключение возможно несколькими способами, начиная с классического варианта с использование голого HTML. Но чтобы все

Как исправить JavaScript error "ВКонтакте"? Что делать при ошибках JavaScript в "ВКонтакте"?
"ВКонтакте" - это на сегодняшний день самый удобный русскоязычный ресурс, который является не только популярнейшей социальной сетью, но и сервисом для прослушивания аудиозаписей и просмотра видео. Здесь

Правильное использование Tor Browser
Tor Browser полностью анонимен – Миф или реальность? Многие считают, что Tor — это полностью анонимное и безопасное средство для интернет-серфинга, которое не дает никому возможность контролировать то,

Javascript error object is not a function вконтакте как исправить
"ВКонтакте" - это на сегодняшний день самый удобный русскоязычный ресурс, который является не только популярнейшей социальной сетью, но и сервисом для прослушивания аудиозаписей и просмотра видео. Здесь

Как исправить ошибку javascript error вконтакте
На сегодняшний день «Вконтакте» является наиболее удобным русскоязычным ресурсом, который представляет собой не только крупнейшую социальной сеть, но и сервис для просмотра видео и прослушивания аудиозаписей.

Что такое JavaScript и для чего он используется?
Подробности декабря 10, 2015 Просмотров: 20225 В интернете миллионы веб-страниц,

Практика javascript синтаксис написания
Javascript — это язык программирования, который активно используется для построения динамических веб страниц. Собственно с этой целью он и был изобретен. У нашего с вами языка еще есть такое интересное

JavaScript учебник
Код функций в JavaScript начинает выполнение после их вызова. Функции являются одним из наиболее важных строительных блоков кода в JavaScript. Функции состоят из набора команд и обычно выполняют

Рекомендации решившим начать изучать JavaScript
Если вы решили начать изучать JavaScript , то эта статья для вас. Надеюсь, что её прочтение избавит вас в будущем от множества ошибок и сделает его изучения более простым, быстрым и эффективным. В статье

Główne formaty plików systemu Windows. Co jest potrzebne, a także co otwierać i tworzyć?

 1. Wprowadzenie Informacje zawarte w tym artykule są przeznaczone bardziej dla początkujących użytkowników...
 2. Dokument tekstowy (.txt)
 3. Dokument Microsoft Office Word (.doc, .docx)
 4. Arkusz Microsoft Excel (.xls, .xlsx)
 5. Prezentacja Microsoft PowerPoint (.PPT, .PPTX)
 6. Dokument HTML (.HTML, .HTM)
 7. Pliki obrazów (.JPG / .JPEG, .PNG, .BMP, .GIF)
 8. Pliki wideo (.MP4, .AVI, .MOV, .3GP, .WMV, .MKV)
 9. Pliki dźwiękowe (muzyczne) (.MP3, .AAC., WMA, WAV)
 10. Pliki-archiwa (.ZIP, .RAR, .7Z, .TAR)
 11. Dokument Adobe Acrobat (.PDF)
 12. Wniosek

Wprowadzenie

Informacje zawarte w tym artykule są przeznaczone bardziej dla początkujących użytkowników komputera z zainstalowanym systemem operacyjnym Windows, którzy nadal są słabo zorientowani w samym systemie, nie do końca rozumieją typy plików, które programy mogą otwierać w innych momentach. Teraz wystarczy dotknąć tematu typów plików Windows, które z nich pojawią się najczęściej i z którymi programami w systemie Windows takie pliki można otwierać iz którymi należy je tworzyć.

Istnieje po prostu ogromna liczba różnych formatów plików i dla wielu z nich potrzebny jest osobny program, aby go otworzyć. I dobrze, jeśli taki program jest już zainstalowany na komputerze. Niedoświadczony użytkownik może tylko dwukrotnie kliknąć plik lewym przyciskiem myszy i otworzy się w żądanym programie. Ale jeśli istnieje plik i nie ma programu do jego otwarcia lub zainstalowany jest niewłaściwy program (lub najlepszy), plik nie zostanie w ogóle otwarty lub otworzy się, jak mówią, „krzywo”. Dlatego dla początkujących chciałbym wyjaśnić, jakie podstawowe formaty plików będą występować i jakie mogą być otwierane.

Po pierwsze, każdy format pliku ma swoje unikalne rozszerzenie. Pozwala zrozumieć, czym jest ten plik i jak można go otworzyć. Rozszerzenie to 3-4 znaki pojawiające się na końcu pliku. Przykład:Na powyższym obrazku zanotowałem rozszerzenia 3 plików: bat, txt, pdf. Ale może być tak, że w systemie Windows na końcu nazwy pliku rozszerzenie nie będzie widoczne. Takie ustawienia w systemie Windows są początkowo ustawione. W takim przypadku możesz znaleźć rozszerzenie pliku, klikając je prawym przyciskiem myszy i wybierając „Właściwości”:W oknie, które zostanie otwarte, pojawi się linia „Typ pliku”, a przed nim zostanie wyświetlony typ z rozszerzeniem:Niedoświadczeni użytkownicy mogą być także bardziej zdezorientowani faktem, że ten sam plik może być często otwierany przez kilka programów.

Podstawowe typy plików

Zwracamy uwagę na główne typy plików.

Dokument tekstowy (.txt)

Jest to zwykły plik zawierający tylko informacje tekstowe. To znaczy Nie można do niego dodawać zdjęć. Ten plik jest odpowiedni tylko do szybkiego zapisania tekstu, notatki, na przykład i, jeśli to konieczne, wydrukowania go.

Możesz utworzyć i otworzyć ten plik za pomocą dowolnego edytora tekstu. Standardowo w systemie Windows ten plik jest otwierany za pomocą Notatnika i jest to najlepsza opcja. Jeśli chcesz, możesz go otworzyć za pomocą innego, bardziej wydajnego edytora tekstu, na przykład Microsoft Word, OpenOffice Writer itp.

Dokument Microsoft Office Word (.doc, .docx)

Jest to plik zwykle tworzony w programie Microsoft Word, który jest potężnym edytorem tekstu. Plik ten może zawierać tekst, jak chcesz, o dowolnej złożoności, a także elementy graficzne, takie jak obrazy, rysunki itp. Plik tego formatu jest potrzebny, jeśli chcesz uporządkować tekst, na przykład, aby wydrukować lub zorganizować dowolną dokumentację pracować, pisać artykuły.

Możesz otwierać pliki tego typu zarówno za pomocą tego samego Worda, jak i innych zaawansowanych edytorów tekstu, na przykład bezpłatnej wersji Word Word OpenOffice.

Arkusz Microsoft Excel (.xls, .xlsx)

Ten plik, zwykle tworzony w programie Microsoft Excel, jest przeznaczony do formatowania i pracy z tabelami. Dlatego praca w takim pliku jest przydatna tylko wtedy, gdy trzeba wydać skomplikowane tabele.

Możesz otworzyć plik tego formatu za pomocą edytora arkuszy kalkulacyjnych Microsoft Excel lub podobnych programów, na przykład za pomocą bezpłatnego analogu OpenOffice Calc.

Prezentacja Microsoft PowerPoint (.PPT, .PPTX)

Ten plik zawiera prezentacje, które zwykle są tworzone przy użyciu programu Microsoft PowerPoint. Prezentacja to zestaw slajdów z tekstem, obrazami, które mogą zmieniać się z różnymi efektami, w regularnych odstępach czasu i przy muzyce. Może być konieczne utworzenie prezentacji w różnych przypadkach, na przykład w celu wyraźnego zademonstrowania jakichkolwiek informacji.

Aby otworzyć prezentację do przeglądania w systemie Windows, początkowo nie ma jednego programu, więc należy go zainstalować. Aby wyświetlić, możesz skorzystać z programu Microsoft PowerPoint i jego analogów, na przykład darmowego OpenOffice Impress. Aby tworzyć prezentacje, możesz korzystać z tych samych programów.

Dokument HTML (.HTML, .HTM)

To jest plik zawierający stronę internetową. Na przykład, jeśli zapiszesz dowolną stronę dowolnej witryny, będzie ona miała domyślny format .HTML. W takich plikach często sporządzane są różne książki, instrukcje, kursy, ponieważ są one następnie dość wygodnie przeglądane.

Do przeglądania takich plików używana jest każda przeglądarka, aw systemie Windows przynajmniej jedna zostanie zainstalowana standardowo, na przykład Internet Explorer lub Microsoft Edge. Aby tworzyć pliki HTML, najlepiej jest używać specjalnych edytorów HTML, ale można użyć standardowego bloku Windows.

Pliki obrazów (.JPG / .JPEG, .PNG, .BMP, .GIF)

Są to pliki reprezentujące zdjęcia lub dowolne zdjęcia. Powyżej wymieniłem tylko główne rozszerzenia, które mogą mieć pliki obrazów, ale jest ich znacznie mniej. Specjalne edytory graficzne są używane do tworzenia obrazów (rysunków), na przykład Paint (który jest najprostszym edytorem graficznym i wbudowanym początkowo w Windows), Adobe Photoshop, GIMP itp. Ostatnie 2 wymienione są potężnymi edytorami graficznymi, dzięki którym można profesjonalnie przetwarzać zdjęcia, lub narysuj, popraw i zapisz jako plik obrazu.

Możesz otwierać pliki obrazów z bardzo wieloma programami. Najważniejsze jest tutaj zrozumienie, że można otwierać takie pliki w celu łatwego przeglądania, aw takim przypadku w systemie Windows jest już co najmniej jeden standard programu, na przykład „Przeglądarka zdjęć systemu Windows” lub „Zdjęcia”. I możesz otwierać takie pliki do edycji iw tym celu używane są zupełnie inne programy, na przykład te, o których wspomniałem powyżej (Photoshop i GIMP).

Pliki wideo (.MP4, .AVI, .MOV, .3GP, .WMV, .MKV)

Są to pliki zawierające pewien rodzaj wideo, na przykład krótki film nakręcony w aparacie lub filmie. Powyższe są tylko podstawowymi formatami plików wideo, ale są znacznie większe i dla początkującego nie jest ważne, aby wiedzieć, jak różnią się od siebie, ponieważ jeden i te same pliki. W związku z tym, aby utworzyć taki plik, musisz nagrać wideo na aparacie i przesłać do komputera. Lub pobierz niektóre filmy z Internetu i najprawdopodobniej będzie w jednym z tych formatów.

Aby otworzyć plik wideo, przynajmniej jeden program jest już zainstalowany w systemie Windows, na przykład Windows Media Player. Dzięki niemu możesz otworzyć plik i obejrzeć wideo. Można również otwierać pliki wideo do edycji iw tym celu wykorzystywane są zupełnie inne programy, za pomocą których można wyciąć wideo w niezbędne elementy, dodać różne efekty przejścia, objaśnienia i wiele innych. Przykładami takich programów do edycji wideo są: Sony Vegas, Camtasia Studio, Pinnacle Studio. Najlepsze i najwygodniejsze oprogramowanie do edycji wideo jest płatne.

Pliki dźwiękowe (muzyczne) (.MP3, .AAC., WMA, WAV)

Są to pliki zawierające muzykę lub inne dźwięki. Są to główne formaty plików dźwiękowych, które występują najczęściej, a jest ich o wiele więcej. Aby uzyskać taki plik, musisz nagrać swój głos za pomocą jakiegoś programu do nagrywania dźwięku lub, na przykład, tworzyć muzykę za pomocą innego specjalnego programu.

Pliki dźwiękowe są początkowo otwierane w systemie Windows za pomocą jednego ze standardowych programów systemu Windows, na przykład „Windows Media Player”, „Groove Music”. Pliki muzyczne można również edytować iw tym celu używane są oddzielne edytory audio / wideo, na przykład „Audacity”.

Pliki-archiwa (.ZIP, .RAR, .7Z, .TAR)

Archiwum to plik zawierający inne pliki (w tym inne archiwa) i foldery w postaci skompresowanej. Jako przykład, jest pudełko i niektóre rzeczy są w nim umieszczone. Tutaj pole w tym przykładzie działa jak archiwum. Pliki są archiwizowane, aby na przykład nie można było przesłać wielu plików i folderów jednocześnie przez Internet, ale tylko jedno archiwum, rozpakowując wszystkie pliki i foldery w nim umieszczone. Bardzo często w archiwach pobierano różne programy z Internetu i wiele innych.

Standardowo w systemie Windows istnieje program do otwierania tylko jednego typu archiwum - .ZIP i inne (na przykład .RAR, .7Z) bez instalowania specjalnego programu archiwizującego. Otwarcie nie będzie możliwe. Aby otworzyć wszystkie inne typy archiwów, musisz zainstalować program archiwizujący. Jest wiele odmian, ale najbardziej popularne to 7Zip i WinRAR. Oba te archiwa będą mogły pracować z dowolnymi typami archiwów.

Archiwum musi zostać otwarte, aby wyświetlić pliki i foldery, które zawiera, a także rozpakować je.

Możesz dowiedzieć się więcej o archiwizatorach z artykułu:

Do czego służy archiwizator i jak go używać?

Dokument Adobe Acrobat (.PDF)

Jest to plik reprezentujący książkę, instrukcję, opis czegoś, w formie wygodnej do przeglądania i czytania. Ogólnie .PDF - format książki. Możesz utworzyć ten typ dokumentu tylko za pomocą specjalnych programów, na przykład Kreator PDF24 lub podobny. Ten plik umożliwia również ochronę informacji, tj. Uniemożliwienie kopiowania z dokumentu, drukowania i innych funkcji.

W najnowszych wersjach systemu Windows (Windows 8 i 10) standard w zestawie programów ma już taki, który umożliwia otwieranie plików PDF, ale nie jest to zbyt wygodne. W starszych wersjach systemu Windows taki program w ogóle nie znajduje się w kolekcji i należy go pobrać z Internetu i zainstalować, aby można było otwierać pliki PDF. Najlepszy program do przeglądania takich plików - Adobe Acrobat Reader.

Wniosek

Zasadniczo są to najbardziej podstawowe typy plików, które są stale spotykane podczas pracy w systemie Windows. Uzupełnię artykuł tak dalece, jak to możliwe, dodam informacje dla nowych użytkowników o innych typach plików - czym są i czym można otwierać oraz z czym można je tworzyć.

Miłego dnia i dobrego nastroju! :)