Kalibracja monitora

 1. Używanie specjalnych kalibratorów
 2. Korzystanie z narzędzi karty graficznej i oprogramowania dostarczonego z monitorem
 3. Używanie specjalnych programów do kalibracji monitora

W tym artykule dowiesz się, jak skalibrować monitor. Zgodnie z popularnym żądaniem przedstawiam wam uwagę na temat kalibracji monitora. Po co to jest?

Jeśli monitor ma odchylenie w reprodukcji koloru, na przykład podczas korygowania zdjęć, nie będzie w stanie odpowiednio ocenić wyniku. Jest to jeden z powodów, dla których, drukowane lub na innych monitorach, zdjęcia lub prace nie będą wyglądały tak, jak oczekiwałeś. Coś w tym stylu. Po lewej stronie pokazano, jak obraz wygląda na skalibrowanym monitorze, po prawej stronie - na nieskalibrowanym.

Istnieją różne sposoby dostrojenia ustawień monitora:

Używanie specjalnych kalibratorów

Kalibrator to urządzenie z precyzyjnymi czujnikami fotograficznymi podłączonymi do komputera.

Proces kalibracji może wystąpić w trybie ręcznym lub automatycznym.

 • Zalety tej metody: szybkość i wysoka dokładność kalibracji (co oznacza modele profesjonalne).
 • Wady: wysoki koszt kalibratora i oprogramowania. Tanie chińskie kalibratory reklamowane w Internecie nie zapewniają wymaganej jakości kalibracji.

Korzystanie z narzędzi karty graficznej i oprogramowania dostarczonego z monitorem

Umożliwia regulację szarego punktu (dla niezniekształconego odtwarzania kolorów) i monitorowanie gamma.

 • Zalety: łatwość obsługi.
 • Wady: niewielka liczba parametrów konfigurowalnych dla monitorów niskiej jakości (większość tanich monitorów LCD) jest wyraźnie niewystarczająca. Ale w każdym razie zmniejszysz zniekształcenia kolorów i kontrastu, choć nie o wiele, a nie w całym zakresie jasności. Przykład okna dialogowego dla jednego z tych narzędzi przedstawiono poniżej.

Przykład okna dialogowego dla jednego z tych narzędzi przedstawiono poniżej

Używanie specjalnych programów do kalibracji monitora

Ta metoda wydaje się nam szczególnie interesująca. Chociaż dokładność kalibracji będzie niewątpliwie gorsza od profesjonalnego kalibratora, ale do edycji zdjęć jest to wystarczające. Istnieje wiele programów do kalibracji. Możesz spróbować dowolnych i wybrać ten, który najlepiej spełnia Twoje wymagania.

Zapoznajmy się z jednym z programów do kalibracji monitora Atrise Lutcurve. Program pomoże skalibrować monitor ciekłokrystaliczny (LCD) lub CRT bez żadnych specjalnych urządzeń pod następującymi parametrami technicznymi:

 • Gamma: 0.1-5.0. 2.2 zalecane
 • Temperatura barwowa: 6500K
 • Poziom jasności: 80 cd / M2
 • Przestrzeń kolorów: ustawienia monitora, zwykle sRGB

Lutcurve wykorzystuje wysoką czułość ludzkiego oka do neutralnej szarości. Dzięki specjalnie zaprojektowanym wzorom (powtarzającym się wzorom linii kolorów uzupełniających) i programom sterującym, musisz uzyskać gładki szary kolor wszystkich obszarów.

Jeśli widzisz kolorowe linie na obrazku poniżej, monitor powinien być skalibrowany. Aby to zrobić, pobierz i zainstaluj Lutcurve.

Ten program, w przeciwieństwie do popularnych narzędzi do regulacji gamma obrazu, zapewnia wyższą dokładność kalibracji. Narzędzia do regulacji gamma mogą jedynie korygować gamma bez wpływu na zniekształcenia i niedokładności urządzenia wyświetlającego. Atrise Lutcurve pozwoli skorygować nieliniowość wyświetlaczy, szczególnie w przypadku monitorów LCD. Liczba punktów kalibracji nie jest ograniczona, więc możliwe jest osiągnięcie doskonałych wyników nawet na starych monitorach z obniżoną lampą podświetlenia.

Jakość kalibracji zależy od dokładności. Interfejs programu zawiera język rosyjski, jest intuicyjny, więc nie będę się rozwodził nad jego duplikacją tutaj. Możesz pobrać wersję próbną pod adresem oficjalna strona producenta . W wersji pełnej lub profesjonalnej musisz kupić licencję.

Życzę wszystkim twórczej inspiracji i sukcesu!

Po co to jest?